Balenie, balenie, balenie. Radosť a starosť zároveň.
Na každé balenie sa teším, lebo je predzvesťou toho, že niečo nové na nás čaká. Nové dobrodružstvo. Je to ale aj taký podvedomý stres, aby sa na nič nezabudlo, aby sme boli všetci pripravení na všetky možné aj nemožné situácie a nikomu nič nechýbalo.
Sme štvorčlenná rodinka. Máme dve deti. Trojročného chlapca a ročné dievčatko. S deťmi cestujeme pomerne často. Rozhodla som sa podeliť sa s Vami o to, ako sa balíme, aby:
- to bolo bez stresu
- aby sa na nič nezabudlo
- aby samotné balenie trvalo čo najkratšie.
Používam 5 základných pravidiel.
- balenie na papieri
- koľko ľudí toľko kufrov
- kozmetika
- lieky
- topánky
Balenie na papieri Možno sa Vám to zdá ako blbosť, ale je to jednoznačne najdôležitejší bod balenia. Pár dní pred cestou si sadnite a premyslite si, čo budete potrebovať. Nezapisujte si nič z oblečenia. Zapíšte si veci, ktoré potrebujete dokúpiť, priniesť z pivnice, vytiahnuť z dákej poslednej zásuvky a mohli by ste na to zabudnúť. Zoznam takýchto vecí si vytlačte a pripravte si ho na stôl tesne pred samotným balením.
Koľko ľudí, toľko kufrov Samotné balenie by malo začínať tým, že si pripravíte kufre. Ja napríklad začínam deťmi. Stále naraz balím len jednu osobu. Kufor je moje kreatívne obmedzenie. Môžem zobrať len toľko vecí, koľko sa doň vojde. V každom kufri nechávam miesto na jednu kozmetickú kapsu. Veci ukladám na pekné kôpky, aby oblečenie ostalo nepokrčené. Postupne sa každé dieťa naučí zbaliť sa samo tak, aby vládalo svoju batožinu uniesť. Potom bude môcť celá rodina ľahko cestovať vlakom, letecky…
Kozmetika Pri tejto kategórií je veľmi dôležité mať zoznam vecí, ktoré potrebujete. Napríklad opaľovacie krémy… Pre deti stále balím kozmetiku, na ktorú sú zvyknuté. Vyhnem sa tak zbytočne alergickým reakciám. Z kozmetiky stále balím tieto veci: šampón, sprchvý gél 2x, žiletky 2x,gél na holenie, voda po holení, hrebeň, odličovacie mlieko, vatové tampóny, krém na tvár. Šminky. Detské mydlo a šampôn v jednom a telové mlieko…
Lieky Balenie v tejto kategórií veľmi uľahčuje, ak máte doma najpoužívanejšie veci niekde pokope. Viete teda, že takúto kôpku budete potrebovať, plus zopár základných vecí navyše. Dodržiavame pravidlo, že atb ordinuje len lekár. Je ale veľa vecí, s ktorými si môžete pomôcť aj samy, len musíte mať správne lieky poruke. Nám v lekárničke nechýba fenystil, zodac, laktazan, paralen a nurofen… Ešte máme v tejto kategórií ďalšie pravidlo. Ak mal niekto z nás dáky špecifický problém a máme ešte nepreexpirovaný liek, treba ho zobrať so sebou. (napr. jačmeň na oku ošetrujeme krémom Toblardex).
Topánky Stále si balíme papuče. Po niekoľkých výletoch sme sa poučili, že sa to fakt oplatí. Každému berieme aj celé topánky. Nikdy nemôžete vedieť, či nezačne pršať. V lete balíme sandále. Ak sa chystáte na pláž budete potrebovať aj plážové topánky. Topánky sú dosť neforemné a v kufri zaberajú veľmi veľa miesta. Ak cestujete autom, stále si na topánky vyhraďte samostatnú tašku. Pravidlo je: Všetky topánky pokope!
Zbaliť štyroch ľudí na torjtýždňovú dovolenku mi naposledy nezabralo ani 2 hodiny. Myslím, že je to celkom slušný čas.
Nechajte si na balenie dostatok času, ale nebaľte tri dni dopredu. Keď odchádzame ráno, balím pred spaním, keď ideme na obed, balím počas doobedia… Do prázdnych kufrov baľte najprv oblečenie. Je ho pomerne veľa a viete ho ľahko preusporiadať. Baľte logicky – tričká k tričkám, nohavice na ďalšiu kôpku. Keď máte oblečenie pre všetkých zbalené, vyberte si ďalšiu kategóriu. Keď s ňou skončíte, pustite sa do ďalšej a ďalšej. Na záver skontrolujte vytlačený zoznam a vyškrtávajte veci, ktoré ste už zbalili. Zaručene na nič podstatné nezabudnete!
Systém šetrí čas a prináša poriadok. Ak si veci dobre zbalíte, vybaľovanie vám nezaberie viac ako 10 minút.
Šťastnú cestu!