10 tipov na výlety s deťmi v Toskánsku

Toskánsko priam dýcha históriou. Takmer na každom kopčeku sa máte na čo pozerať. Samozrejme, sú tu veľké mestá, aj celkom maličké mestečká. Je to mnohotvárna krajina plná krás a tajomstiev.

Odporučim Vám niektoré z mestečiek, ktoré sme videli a naozaj to stálo za to.

1. San Gimignano *** Na toto mestečko sme mali výhľad priamo z našej terasy v prenajatom apartmáne v kamennom domčeku. Je presne také krásne, ako vyzerá z pár kilometrového odstupu. Dominantné veže, obohnané hradbami, plné života uprostred, sálajúce všetkým, čo si za tie storočia prežilo. Navštívte ho počas doobedia a budete môcť nechať malé deti bežať pred Vami a isto sa nestratia v dave, lebo húfy turistov sa sem hrnú väčšinou až poobede.

2. Greve in Chianti* Malé, nenápadné mestečko. Môžete sa k nemu vybrať už takmer bájnou cestou SS222 ponúkajúcou radosť z jazdy a dokonalé výhľady na usadlosti medzi vinicami či otvorené údolia. Samotné mestečko je známe pekným námestím, ktoré zdobia balkóny plné rozkvitnutých kvetín. Nad mestom sa nachádza ešte malé prekvapenie v podobe dedinky z 11. storočia, ktorú sa oplatí zažiť.

3. Voltera*** Áno, áno, tú by ste naozaj minúť nemali. Od iných miest v regióne ju odlišuje to, že jej súčasťou je aj zrúcanina rímskeho divadla, ktorá je sprístupnená verejnosti. Môžete nakuknúť aj do etruského múzea či obrazárne a cestou si vychutnať prechádzku krásnymi mestskými uličkami. Talianskú pastu alebo inú dobrotu Vám naservírujú aj na terasách pod stromami uprostred námestia a Vy budete mať naozaj pocit, že ste v centre diania.

dscf9413

4. Certaldo*** Malinké mestečko vysoko na kopci. Neľakajte sa dopredu, ak sa Vám nebude chcieť šliapať do kopca, vyvezie Vás tam zubačka. Pre deti to bude teda aj s extra zážitkom navyše. Mestečko žije slávnym menom Giovanniho Boccaccia. Práve tu sa nachádza jeho rodný dom. Jedno z najväčších námestí vyúsťuje do schodiska vedúceho k verejnosti sprístupnenému palácu. Ešte teraz vidím naše malé chlapča tancujúce na prázdnom nádvorí a počujem tóny dobovej hudby…

<img class="aligncenter size-large wp-image-430" src="https://wonderfulchildhood.com/wp-content/uploads/2016/06/DSCF9744-1024×683.jpg" alt="dscf9744" width="697" height="465" srcset="https://wonderfulchildhood.com/wp-content/uploads/2016/06/DSCF9744-1024×683.jpg 1024w, https://wonderfulchildhood.com/wp-content/uploads/2016/06/DSCF9744-300×200.jpg 300w, http://wonderfulchildhood read this.com/wp-content/uploads/2016/06/DSCF9744-768×512.jpg 768w, https://wonderfulchildhood.com/wp-content/uploads/2016/06/DSCF9744-1170×780.jpg 1170w, https://wonderfulchildhood.com/wp-content/uploads/2016/06/DSCF9744-330×220.jpg 330w” sizes=”(max-width: 697px) 100vw, 697px” />

5. Monteriggioni*** Poznáte hru Carcassonne? S manželom sme sa jendohlasne zhodli na tom, že práve toto mestečko mohlo slúžiť ako predloha tvorcom hry. Na mierne vyvýšenom kopčeku si spokojne sedí malinké mestečko celé obohnané hradbami. Dokonalý zážitok pre malé deti, ale aj pre dospelých. Pri meste ľahko a blízko zaparkujete. Schodíkmi vedúcimi z parkoviska sa dostanete priamo pred vstupnú bránu mesta. Užite si pocit bezpečia a nechajte deti potúlať sa po krátkych uličkách vedúcich k centrálnemu námestiu.

dscf9847

6. Castalfiorentino* Historická časť mesta je umistnená kdesi uprostred strmého svahu. Nenápadné uličky okolo Chrámu sú pokojné. Od ostatných miest sa líši najviac tým, že sem chodieva podstatne menej turistov a v historickej časti mesta sa dodnes normálne žije.

7. Geme di Therme** Ďalšie z malých mestečiek Toskánska. Pokojné, s výbornými reštauráciami a centrálnym parkom s dreveným ihriskom, ako stvoreným pre mestské deti, ktoré už týždeň nevideli hojdačky… Na potulkách uličkami Vás posprevádza značenie cesty Via Francigena. Budete sa môcť osviežiť pri krásnych malých verejných studničkách či kohútikoch s vodou a pred koncom prechádzky Vás prekvapí nádherný výhľad na okolitú krajinu.

dscf9959

8. Siena*** Ako by ste ju mohli vynechať?! Siena je krásna. V porovnaní s malinkými mestami, ktorými som Vás sprevádzala doteraz, je Siena veľkolepá a naozaj podstatne väčšia. Ponúka viacero múzeí a obrazárni, ktoré stojí za to preskúmať. Nevynechajte svätú omšu v očarujúcom Duome. So zmrzlinou v ruke sa môžete prechádzať aj 20-30 minút, kým sa dostanete k vopred vybranému kostolu či námestiu. Tu sa už oplatí držať mapku v ruke a sledovať, ako sa volá ulica, do ktorej ste práve vkročili…

9. Abbazia di San Galgano*** Máte malého chalana? Alebo ešte lepšie. Túžite po dobrodružstve? Dokonalý kontakt so skutočnou legendou je návšteva majestátneho chrámu bez strechy a neďalekej malej kaplnky. Ak sa Vám podarí odtrhnúť oči z nádhernej stavby uprostred ničoho a prečítate si aj zopár sprievodných textov, dozviete sa o svätom Galganovi a jeho obrátení, na znak ktorého zabodol meč do skaly. A ten tam doteraz je ako symbol jeho obrátenia.

DSCF0131-small

10. Florencia*** Ukrýva v sebe nekonečne veľa krás a tajomstiev. Ak máte väčšie deti, určite ju zaraďte na zoznam videných miest. Ak máte ešte malinké deti, nemyslím si, že práve toto mesto by malo byť na vašom zozname.

Toskánsko, to nie sú len mestečká. Je to aj atmosféra, nádherné vinice, chuť olivového oleja, vína, či doma vyrobených cestovín. Neváhajte a vyberte sa preskúmať tento kúsok sveta aj v prípade, že máte malé deti. Prinesiete si domov nekonečne veľa nádherných zážitkov.