Toskánsko s deťmi. Ciao bambino!

Taliansko je krásne. Je blízko. Dá sa tam ľahko dostať autom. Používajú rovnakú menu ako my. Jednoducho, je ako stvorené na dovolenkovanie, ak radi zostávate v kultúrnej a civilizovanej krajine.

dscf9799

Lenže, nie je dovolenka ako dovolenka. Čas strávený s deťmi v zahraničí sa len ťažko bude podobať na dovolenky, ktoré ste strávili kdekoľvek bez detí. Ono, je to tak dobré, len to treba prijať a nebojovať s tým. Oveľa jednoduchšie je prispôsobiť dovolenkovanie deťom.

Ak sa vyberiete dovolenkovať s deťmi do Toskánska, mali by ste vedieť niekoľko vecí:

1. Potrebujete strategicky umiestnené bývanie. My sme vystriedali dve polohy a jednoznačne vyhráva údolie rieky Elza. Bývali sme pri mestečku Poggibonsi a bola to senzačná poloha na jednodňové výlety.

2. Bývajte v autentickom kamennom domčeku. Ak sa rozhodnete pre takzvané agroturizmo, isto to neoľutujete. My sme si vybrali kamenný domček s dokonalým výhľadom a bazénom. Malý detský raj.

3. Bez auta ani na krok. Ak bývate mimo Florencie či Sieny, isto sa bez auta nezaobídete. Mestečká a rôzne historické pamiatky sú od seba len málo vzdialené, ale po miestnych cestách-necestách môže trvať ľubovoľne dlho dostať sa do cieľa. Obzvlášť, ak sa Vaša navigácia rozhodne previezť Vás po nespevnených lesných cestách… Z miestnych usadlostí neexistuje žiadna autobusová doprava do miest, ktorá by bola pre turistov akokoľvek použiteľná.

4. Satelitné výlety sú istota. Večer si urobíte plán na najbližší deň, po raňajkách vyrazíte. Spravidla ste do 30-40 minút v cieli. Zo 2-3 hodiny strávite v mestečku. Vrátite sa a uložíte vybehané deti spokojne odpočívať.

5. Trávte poobedia pri vode. Ak sa rozhodnete vybrať si bývanie s bazénom, deti budú nadšené a vy si užijete poobedný pohár vína pri zapadajúcom toskánskom slniečku s dokonalým výhľadom na vinice a olivové háje. Alebo sa vyberte na prechádzku do blízkych polí a lesov. Cestička začína hneď pri vašich vchodových dverách.

6. Kočiar alebo šatka? Ak šatkujete, tak už odpoveď máte. Ak zvyknete používať aj kočiar, jednoznačne ho zoberte so sebou. Nebudete sa musieť potiť pokope a vo všetkých historických mestečkách sa budete môcť poprechádzať po “luxusnej” exteriérovej dlažbe.

Zostáva už len zbaliť sa a vyraziť!