- Nezľaknite sa vopred. Skúste si predstaviť, že ak náhodou dostanete ponuku spoločne stráviť dáky týždeň-dva so súrodencami a ich rodinami, že nepoviete automaticky nie. Strategicky môžete odpovedať: ,, Premyslím si to! “ A neskôr sa trochu pohrávať s myšlienkou, že by to predsa len mohol byť fajn nápad.
- Nalaďte sa pozitívne. Toto je veľmi podstatné. Všetko sa dá prehliadnuť, prepáčiť či odpustiť, ak sa chce.
- Nemajte prehnané nároky na seba ani na ostatných. Čím menšie deti máte, tým náročnejšie to bude. Ale dobre je, že aj pre ostatných, takže Vám rozumejú.
- Nečakajte, že si oddýchnete.
- Rozdeľte si vopred povinnosti. U nás sa delí varenie, stráženie detí, umývanie riadu, pečenie koláča a príprava dobrôt, nakupovanie potravín…
- Striedajte si rozdelenie povinností každý deň. Nikto tak nebude mať pocit, že mu prischlo to najhoršie, nech už je to čokoľvek. Každý bude môcť pripraviť veci tak, ako to má rád. Podľa vlastných kritérií (napríklad pri príprave obeda). Super na tom je, že si takto môžete navzájom porovnať jednotlivé modely fungovania rodiny a vyťažiť z toho maximum pre tú Vašu rodinku.
- Dýchajte zhlboka. Ak žijete v meste a starých rodičov máte niekde na dedinke uprostred prírody, ako mám ja, po pár dňoch si všimnete, že celý svet u nich vonia odlišne. Budete nanovo vnímať vôňu trávy, potôčika, dozrievajúcich paradajok…
- Vnímajte detaily. Až po štyroch dňoch som si všimla, koľko motýľov všade navôkol lieta. Deti ich objavili ihneď.
- Počúvajte detský smiech.
- Veľa sa rozprávajte. Ak žijete ďaleko od seba, toto je super príležitosť, opäť mať k sebe bližšie. Po pár dňoch sa isto otvoria aj témy, o ktorých ste ani netušili.
- Jedzte chutné domáce zmrzliny a dokonalé zákusky.
- Buďte naplno súčasťou kolotoča okolo Vás. Smejte sa, keď sa vraví vtip. Počúvajte, keď si niekto vylieva srdce. Nebojte sa otvoriť sa ostatným.
- Doprajte deťom aj sebe zážitok veľkej rodiny!
maggie