Chata v dubovom háji 

Poviem Vám pravdu. Spoločné leto môže byť fakt aj vyčerpávajúce, ale je super, mať opäť všetkých súrodencov okolo seba.

Drobci behajú po dvore. Striedajú si hojdačku, bicykle, motorky. Čochvíľa už kopú jamu uprostred trávnika, aby vydolovali všetky dážďovky (toto dobrodružstvo nezvládli celkom bez úrazu). Čím viac detí pokope, tým viac nápadov, ako tráviť čas.

V jedno ráno deti pobiehali okolo a vyžobrali si výlet na neďalekú chatu. Tak som sa teda obetovala a rozhodla som sa, že ich tam vezmem.

Pre mňa to bolo minimálne snaženie nasadiť ich do auta a vypraviť sa asi tak kilometer za dedinu k chatke pod lesom. Pre deti? Dokonalý deň! Veľkolepý výlet!

Niekedy je menej viac a stačí sa poobzerať okolo seba a zistiť, ako sa veci dajú a nie ako sa nedajú.

Výlet nemusí byť drahý, náročný na prípravu, premyslený či s komplikovaným programom.

Zišli sme z hlavnej cesty. Zaparkovali sme na kopci nad dedinou. Deti sme vysadili z auta a ukázali im smer, ktorým môžu spokojne bežať. Ani sa neobzreli. Užívali si voľnosť. Užívali si prírodu. A v neposlednom rade aj seba navzájom.

Keď sme o pár minút zbehli k chatke všetci, cítila som sa ako vo filme. Decká takmer nedýchali. ,,Dedo má kľúče!”, zašepkal ktosi. Natlačení blízko seba stáli tesne pri dverách a nehybne čakali, čo sa stane, keď sa dvere odomknú. Po pár minútach už brázdili strmý rebrík a skákali po gauči. Zisťovali, či im chata odolá.

Čoskoro sa im zdala pevnosť dobytá a pokorená a vydali sme sa objavovať jazvečie nory. Magický lesný chodníček začínal hneď pri chatke a viedol nás dlhú chvíľu dole kopcom. Bolo to super a deti sa tešili až do momentu, kedy sme ich upozornili, že k autu pôjdeme tou istou cestou. Teda smerom hore.

IMG_3565

S nazbieranými odrobinkami posledných síl a primrznutým úsmevom na tvári sme to zvládli. Všetky deti vyšli po vlastných až hore na kopec. Odmena bola istá! Bol ňou skvelý pocit z prekonania vlastných očakávaní a síl a, samozrejme, aj poriadna piškóta, aby zvládli neprespať tú dlhokánsku päťminútovú cestu autom k stolu s voňavým obedom.

IMG_3570

Verím, že v každej dedinke, pri každom mestečku sa nájde pekný chodníček. Stačí sa odhodlať, naladiť deti aj seba a vydať sa skúmať dosiaľ nepoznané krásy dokonalej každodennej prírody okolo nás.

Veľa krásnych zážitkov prajem!
maggie