Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/5/2/52f34ca4-aaac-4239-b8cc-cebbaeaa9e2f/wonderfulchildhood.com/web/wp-config.php on line 41

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/5/2/52f34ca4-aaac-4239-b8cc-cebbaeaa9e2f/wonderfulchildhood.com/web/wp-config.php on line 42
Bangkok s malými deťmi - Wonderful Childhood

Bangkok s malými deťmi

Ani neviem ako a zrazu som stála uprostred ulice, s kufrom v jednej ruke a Tadeáškovou horúcou dlaňou v druhej. Až keď ma poriadne poťahal a zavolal na mňa, prebrala som sa ako zo sna. Stáli sme uprostred ulice v Bangkoku. Hľadali sme vchod do nášho hotela. Po celej tej namáhavej ceste sa Tade usmieval od uch k uchu. To bolo dobré znamenie. Je to cestovateľ presne ako Oto.

Poviem Vám, Bangkok je poraidne rušné mesto. Ešte teraz sa mi z neho točí hlava. Takmer všetko tam je možné, ak za to chcete zaplatiť. Iný národ, iná tradícia, iná kultúra, iní ľudia… je to celkom celý iný svet, ako povedal Tadeáško 🙂

Časový posun v porovnaní so Slovenskom je 6 hodín, teplotný rozdiel v januári je 50°C (Slovensko -20°C, Bangkok 30°C).

dscf3495

JEDLO V BANGKOGU

Prvá vec, s ktorou sa musíte vysporaidať pri cestovaní s deťmi, je jedlo. Deti jednoducho musíte nakŕmiť a to ihneď ako sa dostanete von z letiska. V tomto meste je to teda fuška. To mi verte. Ak ste, podobne ako ja, zvyknutí na tip-top štandard čo sa týka ingrediencií, čistoty a spôsobu prípravy jedál, budete tu hladovať 🙂 Ako ja prvé dva dni. Potom si poviete a čo, tak to predsa skúsim. A na záver si tú ich zvláštnu kuchyňu nemôžete neobľúbiť!

Thajci doma takmer vôbec nevaria. Naozaj je to cekom iný národ, ako sme my. Jednoducho sa stravujú na ulici. Pozdĺž celých chodníkov sú narozkladané stánky a stánočky s jedlom, pitím a ovocím. Stánky su škaredé, maličké a opotrebované. Jedlo z nich ale voňia na všetky strany. Problém je len v tom, že všetky vône sa miešajú a bijú a miestami musíte prestať dýchať, lebo je toho všetkého zrazu priveľa ?

Najviac prekvapivé z celého tohto stravovacieho modelu je, že neraňajkujú. Áno, počujete dobre, neraňajkujú! To bol pre mňa šok. Na ráno si dajú studené zvyšky z večere alebo špeciálnu kašu. Je to včerajšia ryža rozvarená s vodou do ktorej sa pred podávaním pridáva surové vajce. Hotová dobrotka! Nie, teraz vážne, toto ja chutnať nebudem. Vyzerá to o dosť horšie, ako to znie. Nuž, ale proti gustu žiaden dišputát.

Ryža je kráľovnou thajskej kuchyne spolu s rezancami. Poznajú ryžové aj pšeničné, tapiokové a rôzne iné cestoviny. Ryžové cestoviny patria väčšinou do polievok a ostatné do jedál s opekanými rezancami. Aj pri ryži rozlišujú dva spôsoby prípravy. Steamed je tradičná biela varená ryža. Sticky je naozaj lepkavá a podáva sa aj nasladko napríklad s mangom.

Thajská kuchyňa je málo slaná, skôr je sladko-korenistá. Ak poprosíte čašníka o nepikantné jedlo, naozaj ho môžete dať jesť deťom. Nebude vôbec páliť.

V malých stánkoch na ulici sa veľmi často vypekajú špízy. Sladko-korenisté mäská, ktoré si domáci naberú do igelitových sáčkov a jedia počas chôdze. Najčastejšie jedávajú bravčové a hovädzie mäso. Morské plody tu nie sú až také časté.

Ako chuťovku si môžete dať rôzne druhy opekaných chrobákov – larvy, chrústy, kobylky… uf. A fakt to tam ide na dračku ? naše nezdravé arašidy sú passee ? chrobáčiky, to je teda proteínová bomba! Nie pre mňa, samozrejme.

Deti na naše veľké prekvapenie zrazu začali ochutnávať veci, ktoré by si doma nikdy nedali. A chutilo im hádam všetko, čo si dali do úst.

AKO NASTAVIŤ DEŤOM REŽIM

Cestovanie s deťmi je krásne, ale je cekom iné, ako keď človek cestuje sám, alebo ako keď cestuje pár, či partia kamarátov. Je to úplne vlasntá kategória. S deťmi môžete robiť hocičo, napríklad môžete cestovať, ale musíte celý režim a program prispôsobiť im. Ak chcete cestovať, aby z toho mali deti zážitok, myslím, že to nie sú správne pohnútky, kým vyše dieťa nemá aspoň 8-10 rokov. Verím, že ľudia by nemali cestovať kvôli deťom, ale napriek deťom. Deti sú šťastné a spokojné, keď sú šťastní a spokojní rodičia. Nech by to bolo kdekoľvek.

dscf3412

Ak máte dieťatko do troch rokov, nezabúdajte na jeho poobedný odpočinok. Naozaj ho potrebuje. Ak poobedný spánok začnete vynechávať, dieťatko bude preťažené a Váš výlet bude pokazený už po pár dňoch. Ak si odpočinie každý deň poobede, môžete takto fungovať dlho.

Večerný spánok tiež nastavte na približne rovnaký čas. Ak Vám doma detičky chodievajú spať napríklad okolo  pol ôsmej, nemeňte to. Jedine režim a jeho dodržiavanie Vám zaručí pokoj aj v rušnom Bangkoku, ak sa rozhodnete zobrať ich práve tam.

Podobne to platí aj s rutinou pri zaspávaní. Ak Vaše detičky spia s Vami, nechajte ich aj teraz. Ak spávajú samé, tiež to nemeňte. Nepotrebujete dieťa vystresovať. Potrebujete ho ubezpečiť, že je všetko tak, ako je na to zvyknuté. Len tak sa Vám podarí mať pokojný večer, pokojnú noc a potom aj radostné a rozosmiaté ráno.

Vyberte si pekné a pohodlné ubytovanie, aby si deti mali kde vydýchnuť. Ak sa Vám podarí nájsť niečo s bazénom na streche, detské očakávania budú zaručene splnené! My sme bývanie hľadali na portáli agoda.com, lebo práve oni ponúkajú veľmi veľký výber ubytovaní v tomto regióne.

ČO SI ZARUČENE POZRIEŤ V BANGKOKU

Bangkok je veľmi rušné, ale hlavne naozaj exotické mesto. Vo všetkom celkom iné ako mestá, na ktoré sme zvyknutí v Európe. Vobec nemôžem povedať, že je to špinavé mesto. Každý večer sa tu zametajú a umývajú ulice. To len kultúra je natoľko odlišná, že to môže pôsobiť ako poriadny chaos. Na uliciach sú narozkladané menšie aj väčšie stánky s jedlom. Každých pár ulíc sa objavujú aj stánky s oblečením a všeličím možným. Jednoducho si skúste predstaviť, že sa ocitnete na Miletičke v Bratislave v časti s oblečením. A teraz si tú predstavu zväčšujte až do rozmerov obrovského Bangkoku.

Toto mesto samozrejme má čo ponúknuť aj z histórie. My sme na výlete s malými deťmi zvolili týchto pár vecí a pozreli sme si to v pokoji a v súlade s režimom detí a naším momentálnym naladením ?

dscf3448

WAT PHO

Ak ste v Bangkoku prvýkrát alebo po dlhšom čase, odporúčame ako prvý navštíviť chrámový komplex Wat Pho. Najväčším lákadlom pre turistov tam je chrám, v kotrom sa nachádza nadrozmerný zlatý Budha v ležiacej polohe. Je naozaj žiarivý a väčšina turistov pri ňom začína ja končí prehliadku chrámového komplexu. To sme my vnímali ako pozitívum. Deti sme tam mohli vypustiť a spokojne si asi 2 hodiny pobiehali medzi zlatými sochami a nádherne zdobenými budovami. Len sem-tam sa mihol dáky ďalší turista, ktorý vytrvalo pokračoval v prehliadke. Pre nás to bol nezabudnuteľlný prvý kontakt s miestnou kultúrou. Deťom sa to páčilo.

dscf3467

CHAO PHRAYA RIVER

Rieka, ktorá priniesla život do Bangkogu. V minulosti aj teraz. Na každom rohu je mini prístav, odkiaľ sa za symbolických pár peniažkov viete previezť na druhú stranu. Dokonalá kyvadlová doprava. My sme nastúpili na loďku presne v miestach, kde sme vyšli z Wat Pho a previezli sem sa k Wat Arun.

dscf3645

WAT ARUN

Okolo komplexu Wat Arun je krásna a hlavne veľmi pokojná záhrada. Strávili sme tam jeden podvečer. Deti si oddýchli od hluku mesta a mali sme dokonalý pohľad na vysvietené centrum mesta. Na výhodnej strane rieky sú nádherné reštauračné terasy na vode, ktoré sú romanticky zasvietené a na strechách otvorené bary, ktoré náš Lonely Planet sprievodca odporúča zaradiť do zoznamu ? Pre nás Wat Arun za 100 bodov.

TALING CHAN FLOATING MARKET

Toto je pre nás bod, kvôli ktorému sa musíme do Bangkogu zaručene vrátiť! Nestihli sem si ho totiž pozrieť, nestihli sme zažiť tú fantastickú autentickú atmosféru na ktorú sme sa tak veľmi tešili. Mal síce jednú z hlavných priorít, ale počas našej štvordňovej návštevy mesta sme nemali to šťastie. Bývava otvorený len počas víkendov a my sme v sobotu ráno už odlietali ďalej.

dscf3551

WAT PHRA KAEW & GRAND PALACE

Číslo jedna na našom zozname. Ale len do momentu, kým sme sa tam aj naozaj dostali. Chrámový komplex aj Grand palác sú nádherné. O tom niet pochýb. Ale všetko to okolo! Len kým sme sa dostali k pokladnici s lístkami, museli sme prejsť asi cez 5 kontrol a čakať v piatich radoch. Deti na to nereagovali pozitívne. Všade nás unášal dav. Nepočuli sem sa navzájom. Len čo sme sa konečne dostali dnu, začali sme hľadať cestu von. Stretli sme, samozrejme, aj smútiaci dav. Práve prebieha ročný smútok za zosnulým kráľom. Okrem davu turistov sem prichádza aj dav smútiacich z ľudu. Nemiešajú sa často, ale keď sa to stane, napríklad pri východe, môžete čakat pekných pár minút, kým celý smútiaci prednostne výjdu. Náše očakávania tuto naozaj neboli naplnené…

V Bangkogu sme strávili štyri dni. Bol to pre nás nádherný prvý kontakt s novým svetom. Veľmi Vám prajeme, aby ste mohli so svojimi deťmi zažiť niečo podobné. Pre nás je cestovanie dokonalé rodinné dobrodružstvo.  Vďaka deťom sa nám darí objavovať nové veci oveľa jednoduchšie. Pozeráme cez detské čisté a nevinné oči. V spojení s dokonalou detskou fantáziou dokážu každého preniesť do tajomného sveta plného kúziel a tajomstiev, rytierov a mŕtvych kráľov, princov a veľkých kamenných strážcov ? Vycestujte a aj vy si užijte krásnu cestu do fantázie Vašich detí!