Vietnam na dosah

Ako sa vybrať na výlet, na akom ste nikdy neboli? Ľahko. Krok po kroku vybaviť dôležité veci a s úsmevom vycestovať.

LETENKY

Pred začiatkom výletu si musíte zabezpečiť ako prvé letenky. Štandardný postup ? My sme to vychytali super, lebo sme si kupovali letenku do Bangkoku s prestupom v Dubaji práve v čase, keď sa spúšťali lety z Bratislavy. Pre nás paráda, nemuseli sme ísť do Viedne. Aj cena bola super. Za celú rodinu sme dali za letenky asi 900€. Rebeka sa ešte počítala za infanta, takže za letenku pre ňu sme neplatili, ale nemala ani sedadlo…

KRAJINA

Možno to znie hlúpo, ale aj keď sme už mali niekoľko týždňov letenky v ruke, stále sme váhali, do ktorej krajiny v regióne sa vybrať. Srdce nás akosi ťahalo do Vietnamu, tak sme sa rozhodli poslúchnuť ho. A veru, oplatilo sa! Aj vy si vyberajte krajinu podľa toho, ktorá Vás zláka najviac, nie podľa toho, kam chodia všetci. Čo sa páči ostatným, nemusí sa páčiť aj Vám.

Napríklad do Vietnamu si najnovšie môžete žiadať o víza aj elektronicky dokonca aj bez pozvánky.
Letenky vrámci regiónu sú pomerne lacné, takže sa ľahko a lacno posuniete hocikam.

UBYTOVANIE

Momentálne je super hitom sledovať rôznych travelhackerov. Paráda, ale nie, keď cestujete s deťmi! Aj my chodievame, samozrejme, bez cestovky. Neznamená to ale, že sa ubytujeme za dolár a najeme za ďalší. Treba mať triezvy pohľad na vec. Ak ste napríklad štvorčlenná rodinka, ako my, aj náklady treba počítať krát štyri.

Pri cestovaní s deťmi je veľmi dôležité vyberať si ubytovanie precízne. Špeciálne, ak máte dieťatko do troch rokov. Takéto detičky často poobede spia, čo pre Vás znamená, že na byte budete tráviť podstatne viac času ako napríklad backpackeri.

My sme vyberali podľa jednoduchých kritérií. Dve spálne, kuchynka, gauč. Automaticky nám internet vypľul, že potrebujeme apartmán. A je to pravda. Pár dní prežijete hocikde, ale dlhodobo sa budete cítiť fajn, len keď budete mať podobné podmienky ako doma.

V Nha Trangu sme bývali v tomto apartmánovom komplexe a vyhodnocujeme to ako najlepšie z možných riešení.

Ubytovanie sme hľadali hlavne na stránke agoda.com, lebo tam bolo najviac ponúk z daného regiónu. Môžete pozerať aj homeaway.com a Airbnb.com. So všetkými troma stránkami máme dobrú skúsenosť.

JEDLO

Jedlo je v každej krajine vlastnou kategóriou. Nám vietnamská kuchyňa neskutočne učarovala. Na každom kroku čerstvé ryby a morské plody. Ryža všade, kam sa pozriete a polievka. O polievke by sa dala napísať vlastná kapitola. Naozaj o nej vedia všetko a pripravia ju pre Vás aj Vaše deti tak, že si ju ochotne dáte aj ďalší deň a potom zas a zas…

DOPRAVA

Vo Vietname veľmi dobre funguje letecká doprava. V jednotlivých mestách sa všade dostanete taxíkmi. Jednou z možností je prenajať si skúter. Verte mi, to v Nha Trangu nechcete urobiť! Jedine, ak máte dáke samovražedné sklony. Taxíky sú tu veľmi lacné. A v okolí pláže ich zoženiete v priebehu minúty.
Otázka bezpečnosti, to je už iná vec. Ja som sa za jazdy na cestu nemohla prvý týždeň vôbec pozerať, lebo by som šoférovi veľmi ublížila. Neplatia tu prechody pre chodcov, semafory, dvojitá plná čiara, protismer… No, jednoducho anarchia. Paradoxne ale, nemajú tú žiadne veľké zápchy ani kolóny.
Ak by ste sa rozhodli zobrať so sebou autosedačku, veľa šťastia! V žiadnom z taxíkov neboli funkčné bezpečnostné pásy. Vo väčšine neboli pásy vôbec.

Vycestovať s celou rodinou do Ázie alebo na niektorý iný z koncov sveta vôbec nie je také zložité, ako by sa mohlo zdať. Stačí sa do príprav pustiť krok po kroku. Premyslieť si, prečo a kam chcete cestovať a nevzdávať sa vlastných snov a túžob ? Svet je taký krásny, že sa jednoznačne oplatí vidieť ho.

Bon voyage
maggie