Mamy, foťte deti krajšie! Ako fotiť deti rýchlo, ľahko a pekne

Ahojte, tak som si opäť raz prechádzala nové príspevky, ktoré mi pribudli na facebooku a zostala som zaskočená. Zrazu som si tak uvedomila, koľko krásnych fotiek by tam mohlo byť. Namiesto toho je tam fotiek síce veľa, ale veľmi pekné teda nie sú.

Mám pre Vás pár tipov, ako si rýchlo, ľahko a hlavne hravo urobiť profi obrázky doma.

Je pravdou, že fotiť deti je náročné. Kto to neskúšal, nevie si asi ani predstaviť, aká fuška to je. Decko neposedí nikde dlhšie ako 10 sekúnd. A to je Váš čas a priestor na kreativitu. No, neľakajte sa, urobiť peknú fotku nie je nemožné. Faktom ale je, že dieťa nie je koláč, ktorý ochotne pózuje aj 5 hodín, kým sa Vám podarí cvaknúť ten vysnívaný a chrumkavý moment.

Na začiatok celkom stačia tri jednoduché kroky, ktoré urobia s domácimi fotkami hotový zázrak. Že to nemôže byť pravda? Skúste a uvidíte ten rozdiel!

Pravidlo číslo jedna: KOMPOZÍCIA FOTKY

Urobiť si doma krásnu fotku nie je až taká veda, ako by sa mohlo zdať. Mnohokrát stačí pozorovať deti pri hre a spontánne cvaknúť. Niekedy však je priestor aj na niečo zaujímavejšie. Ak ste niekedy boli s deťmi v profi štúdiu, máte zážitok z toho, ako sa pracuje s nápadom. Profesionálny fotograf nápady recykluje. Vy môžete použiť nápady z internetu, ale aj vymyslieť niečo vlastné. Stačí ak posadíte dieťa na stoličku, ktorá ho práve fascinuje a položíte k nemu napríklad kvetinu, alebo peknú hračku… Verím, že nápady sa priam vychŕlia, hneď keď im dáte priestor.

dscf2030
Zlatý rez. Tadeáško je v jednej tretine fotky a pozerá sa k vzdialenej strane.

Ak už máte nápad na peknú fotku, treba ešte vedieť, ako objekty na fotke umiestniť tak, aby to vyzeralo senzačne. Vo fotografii sa uplatňuje pravidlo zlatého rezu. Je to jednoduché pravidlo. Fotku si pomyselne rozdelíte na tretiny. Pre začiatok bude stačiť zvislo. Postavu umiestnite na miesto, kde by bol jeden z rezov s tým, že v najideálnejšom prípade jej pohľad smeruje niekam k vzdialenej strane fotky. Postava tak bude mať super pozíciu. Tak ako všade, aj tu platí, že výnimka potvrdzuje pravidlo. Ale pre začínajúceho fotografa je pravidlo zlatého rezu super cvičenie.

dscf1957

Samozrejme, k téme kompozície sa ešte dá pridávať viac a viac. Napríklad témy ako línie či hĺbka obrazu sú veľmi zaujímavé. K tomu sa môžete dostať, keď si osvojíte pravidlo zlatého rezu a prácu so svetlom a bude Vás to stále tešiť a zaujímať.

Pravidlo číslo dva: SVETLO

Svetlo pridáva do fotky život. Rozjasní farby a moment, ktorý sa snažíte zachytiť, vyzerá naozaj tak zázračne, ako ho vidíte naživo. Profesionálni fotografi používajú rôzne odrazové plochy a super vybavenie, ktoré bežne doma nemáme. Ale nesmúťte! Super efekt sa Vám môže podariť dosiahnuť aj napriek tomu. Urobte si malé pozorovanie toho, ako sa správa svetlo u Vás v byte či v záhrade. Kedy kde svieti a ako silno.

dscf1948

Na Vaších domácich fotkách detí bude vyzerať super, keď bude prirodzené svetlo dopadať priamo do detských tváričiek. Nechcete ale, aby detičky na fotke žmúrili. Teda, nie na všetkých fotkách. Napríklad u nás v byte to funguje tak, že medzi 17.00-18.00 vchádza do izby krásne mäkké svetlo, koré sa dá ľahko korigovať vďaka roletám. Izbu máme otočenú na západ.

Takže dieťa by sme mali umiestnené. Veľmi podstatná je aj pozícia fotografa. Musíte sa s fotoaparátom postaviť k dieťaťu zboku. Najlepšie je stále urobiť si zopár záberov a rýchlo uvidíte, kde by ste sa mali postaviť, aby bol výsledok dokonalý.

dscf2122
Rebeka. Portrét v protisvetle.

Medzi moje najobľúbenejšie spôsoby tvorby portrétov patrí fotka v protisvetle. Zabudnite na pravidlo, že smerom k slnku sa nefotí. Môže sa to, ak viete ako na to! Teda. Postavte dieťatko tak, aby mu slniečko svietilo do chrbta. Vy sa postavte pred dieťa. Musíte stáť pomerne blízko. Ak sa Vám podarí slnko schovať za postavu, respektíve ak dieťa zaberie veľkú časť plochy obrázku bude to tam! Váš magický portrét.

dscf2242
Protisvetlo.

Pravidlo číslo tri: DETI

Pri tejto fotografickej téme je super si uvedomiť, že aj deti by sa pri fotení mali baviť. Musia si zvyknúť na to, že sa na ne zrazu pozeráte cez objektív a mali by vedieť na Vás reagovať aj napriek tomu.

Predtým ako sa pokúsite o dáke komplikované fotenie, vytiahnite foťák zopárkrát len tak. Nechajte deti preskúmať ho. Ukážte im, že sú na obrázkoch. Majte spoločne zábavu z pripravovania rekvizít a samozrejme aj zo samotného fotenia.

Mne sa veľmi osvedčilo fotiť deti tak 15-20 minút denne. Nikdy nie viac, aby sa nenudili. Nefoťte sa každý deň. Urobte si z toho malú udalosť. Premyslite si predtým, ako začnete chystať veci, čo chcete dosiahnúť, aby ste deti neobťažovali stratou času.

Najdôležitejšie je rešpektovať dieťatko. Ak práve nemá náladu, nerobte nič nasilu. Máte ho doma predsa k dispozícii každý deň. Pokusov môžete mať nekonečne veľa.

Nebojte sa improvizovať! Keď sa Vám podarí do Vašich fotiek pridať zaujímavé prirodzené svetlo a zachytiť pekný okamih počas hry detí niekde na záhrade, alebo aj nainštalované zákutie, verte mi, budete nadšení.

Najbližšie Vám napíšem niečo o tom, ako si vybrať správny fotoaparát či ako si fotky veľmi ľahko upraviť a uskaldniť tak, aby ste sa k ním vedeli dostať a mali v nich prehľad.

Takže, užite si veľa zábavy a foťte svoje deti s nadšením! Nafoťte si príbeh dokonalého detstva 🙂

Ak Vás fotenie nadchlo, som nadšená! V takom prípade Vám odporúčam pozrieť si aj ďalšie veci, ktoré by mohli Vaše fotky vylepšiť. Pár inšpirácií nájdete napríklad v týchto knihách.

Michael Freeman, Svetlo ve fotografii http://www.martinus.sk/?uItem=177613
Michael Freeman,  Fotografie v praxi: Portrét http://www.martinus.sk/?uItem=150934

maggie